• Exkurzie, akcie

• Návšteva jediného verejného terminálu v Strednej Európe

• 14.03.2024 21:22
            • Dňa 12.3.2024 sme so žiakmi III. ročníka študijného odboru zameraného na výchovu budúcich odborníkov v železničnej doprave navštívili jediný verejný terminál intermodálnej prepravy v strednej Európe.
            • Intermodálna preprava je v súčasnosti mimoriadne dôležitá. Kombinácia námornej, železničnej a cestnej dopravy pri použití intermodálnej jednotky - kontajnera, zabezpečuje rýchlu a efektívnu prepravu tovaru napríklad od odosielateľa z opačnej strany zemegule.

Význam jediného vererejného terminálu v Žiline spočíva v tom, že umožňuje prístup k svojej infraštruktúre pre všetkých zákazníkov za rovnakých a transparentných podmienok.

Žiaci si z odbornej exkurzie odniesli zážitky z jazdy a manipulácie s obrovským portálovým žeriavom, uzavretie v lodnom kontajnery, alebo zaujímavého výkladu jedného z konateľov spoločnosti TIP Žilina, patriacej do skupiny METRANS.

VYBRANÉ TECHNICKÉ PARAMETRE

Rozloha terminálu: 150 000 m2

Skladovacia plocha: 12 000 m2

Dĺžka koľají: 2x 750 m

Vybavenie terminálu: 2 portálové žeriavy, 2 prekladače prázdnych kontajnerov

Opravovňa kontajnerov

Skladovacia kapacita: 1368 TEU

Pozn.: TEU (Twenty-Foot Equivalent Unit) – používa sa na meranie objemu nákladu prepravovaného v kontajneroch v medzinárodnej nákladnej preprave. Jedna TEU reprezentuje množstvo nákladu, ktoré sa zmestí do štandardného prepravného kontajnera, ktorý má dĺžku 20 stôp (približne 6,1 metrov).