Centrum odborného vzdelávania a prípravy
Stredná odborná škola dopravná je situovaná v katastri mesta Trenčín s výbornou dostupnosťou zo železničnej stanice a diaľničného privádzača pre žiakov z okolitých miest a obcí, ale aj z iných krajov, nakoľko školu navštevujú žiaci z celého Slovenska. Stredná odborná škola dopravná má nadregionálnu pôsobnosť vzhľadom na jej odborné zameranie a potreby zamestnávateľskej sféry. Na náborových podujatiach je naša škola vyhľadávaná.
Spolupracuje so stavovskými a profesijnými organizáciami v rámci Slovenska a spoločnosťami aj mimo Slovenska. Poskytuje žiakom vzdelanie a výchovu podľa školských vzdelávacích programov s dôrazom na prepojenie s praxou. Cieľom je pripraviť odborne zdatných a kvalifikovaných absolventov do prevádzky jednotlivých druhov dopravy, stredný manažment, ale aj pripraviť žiakov na vysokoškolské štúdium s prípravou vysoko kvalifikovaných a žiadaných odborníkov.
Stredná odborná škola dopravná má dlhoročnú tradíciu a skúsenosti vo výchove a vzdelávaní v študijných a učebných odboroch so zameraním na všetky druhy dopravy a logistiku v doprave.
Vybavenosť školy je v súlade normatívmi materiálno-technického a priestorového zabezpečenia pre študijné odbory zaradené v sieti školy a skupinu odborov 37 Doprava, pošty a telekomunikácie. V súlade s ŠkVP zabezpečujeme požadované zručnosti na žiaka - triediť, spracúvať a hodnotiť súbory informácií s využitím najmodernejších informačných technológií, pri práci s počítačom a využívať zodpovedajúce špecifické programové softwarové vybavenie v oblasti dopravy. Vybavenie školy na základe normatívov materiálno-technického a priestorového zabezpečenia je každý rok prehodnocované, rekonštruované a v spolupráci s technickými partnermi školy dopĺňané aj nad ich rámec.
Škola si uvedomuje nevyhnutnosť spolupráce so stavovskými a profesijnými organizáciami. Stavovské a profesijné organizácie sa podieľajú na vypracovaní plánov podľa potrieb trhu práce v oblasti odborného vzdelávania a prípravy. Predkladajú požiadavky, ktoré musí spĺňať kvalifikovaná pracovná sila. Pripravujú podklady na určenie noriem na odborné zručnosti a praktické skúsenosti nutné na vykonávanie pracovných činností. Podieľajú sa na tvorbe profilu absolventov odborného vzdelávania, požadovaných vedomostí, zručností a pracovných návykov, normatívu priestorovej, materiálnej a prístrojovej vybavenosti. Vyjadrujú sa k obsahu odbornej zložky maturitnej skúšky, podieľajú sa na tvorbe učebníc, učebných pomôcok a učebných textov. Zabezpečujú odborníka z praxe za účelom ďalšieho vzdelávania učiteľov odborných predmetov, majstrov odbornej výchovy a spolupracujú pri tvorbe školského vzdelávacieho programu. Kontrolujú dodržiavanie legislatívy, bezpečnostných noriem a vnútorných smerníc v určenej oblasti.