• Exkurzie, akcie

• Odborná exkurzia zriaďovacej stanice Žilina – Teplička

• 20.11.2023 11:01
            • Nastal čas jesenný a s ním sezóna tak dôležitých výluk na ŽSR. Žiakom 3. ročníka sa tak naskytla príležitosť byť na zriaďovacej stanici v čase výlukovej činnosti a výmeny koľajových bŕzd.

Ráno pod rúškom hmly sme sa s triedou budúcich výpravcov objavili v stanici Varín, kde nás už čakali študenti Žilinskej univerzity v Žiline. Vedeniu stanice aj touto cestou ďakujeme, že sa žiaci pri spoločnej akcii dozvedeli nie len o činnostiach v prevádzke, ale získali aj cenné informácie o štúdiu na partnerskej vysokej škole.

Po pešom presune od Varína, pohľadu na tlačenie súpravy do vlečky Dolvap a fotografovaní s traťovými strojmi sme sa dostali k výpravnej budove zriaďovacej stanice.

V zasadacej miestnosti sme sa zúčastnili prednášky o 11 ročnej staronovej stanici, o výkonoch, technologických postupoch, dopravcoch, ale aj modernizácii a spolupráci so školami. Následne sme sa presunuli do dopravnej kancelárie, kde nás čakalo najnovšie zabezpečovacie zariadenie ESA 44 od AŽD. Výklad o obsluhe zariadenia a následné ukážky stavania jazdných ciest, nás asi najviac nadchol.

Neodpustiteľnou zastávkou z odbornej exkurzie sa stala Žilina a jej historické centrum.

Vedeniu stanice patrí poďakovanie za prístup a operatívu.